Jak se bránit

Existují dvě opatření, která vám umožní ubránit se rozvoji onemocnění děložního čípku. Za své zdraví můžete v první řadě zodpovídat samy tím, že budete absolvovat alespoň jednou ročně preventivní gynekologickou prohlídku. Druhá cesta k ochraně před rakovinou je očkování.

Často se ženy mylně domnívají, že preventivní prohlídka je zbytečná. Někdy jenom proto, že v rodině přeci nikdy onemocnění děložního čípku neměly anebo proto, že kdyby bylo něco špatně, tak by o tom věděly. Jenže rakovina děložního čípku o sobě nedává vědět hned, navíc není výhradně podmíněna dědičně.

Jak probíhá preventivní prohlídka

Preventivní prohlídka na gynekologii zahrnuje nebolestivé vyšetření, jehož součástí je mimo jiné kolposkopie – vyšetření pochvy a čípku mikroskopem. Kolposkopie zachycuje změny na děložním čípku a provádí ji každá gynekologická ambulance.

Další podstatnou součástí vyšetření je stěr z děložního čípku, tzv. cytologie. Výsledky stěru se posílají do laboratoře a pacientka se je dozví přibližně za měsíc. Cytologie děložního čípku odhaluje jakékoliv změny a nesrovnalosti na děložním hrdle. Cytologie hradí pojišťovna jednou ročně, a tak se nemusíte obávat poplatků. Celou prohlídku doplňuje i pohled lékaře do pochvy pomocí zrcátek, případně ultrazvukové vyšetření.

Roční prevence vám zabere maximálně 10 minut, je bezbolestivá a navíc ji hradí pojišťovna. Nevyhýbejte se pravidelným prohlídkám, mohou vám zachránit život!