Očkování proti HPV

Očkování proti karcinomu a tedy onemocnění děložního čípku je vůbec prvním očkováním proti rakovině a zatím nejsilnějším „bojovníkem“ proti této nemoci. Očkovat se můžete proti nejagresivnějším typům HPV infekce, jež zapříčiňují přibližně 70% rakoviny děložního čípku.


Očkování doplňujte pravidelnými prohlídkami


Očkovací látka sama o sobě vás ale nespasí. Onemocnění děložního čípku i jiné nemoci lze doplňkově kontrolovat preventivními prohlídkami u lékaře. Společně s očkováním tvoří návštěvy gynekologa maximální ochranu před nenadálými změnami na děložním hrdle. Součástí každé roční prohlídky je cytologie děložního čípku, díky níž se dá bezpečně poznat, zda jste v pořádku.


Největší přínos má vakcína před započetím sexuálního života a je tak vhodná především pro mladé dívky. Ale očkování je účinné i u žen, které již sexuálně žijí. Ačkoliv mohla být sexuálně aktivní žena HPV viru vystavena, nemusela se ještě setkat se všemi typy, proti nimž očkovací vakcína chrání.


Typy vakcín a průběh očkování


Očkování proti onemocnění děložního čípku se skládá ze tří injekcí (dávek), které se aplikují do deltového svalu. Druhá dávka se podává měsíc po první a třetí 5 měsíců po druhé injekci.


V současnosti jsou dostupné dva druhy vakcín – Silgard a Cervarix. Obě vakcíny získáte jen na lékařský předpis. Očkování sice není hrazeno zdravotním pojištěním, ale některé pojišťovny přispívají určitou částkou. Orientačně se cena pohybuje okolo 9000 korun. Peníze ale nehrají tak důležitou roli, protože HPV infekce si nevybírá. Buďte zodpovědné k sobě i své dceři a informujte se u svého lékaře o možnostech očkování.